Pohánka

O pohánke

Pohánka pochádza zo Strednej Ázie, odkiaľ ju ku nám priniesli Tatári, teda Mongoli.

Tí boli miestnymi označovaní ako pohania, a preto sa zaužíval názov pohánka. Táto surovina bola dlho považovaná za stravu chudobných, dnes však zažíva znovuzrodenie a obľúbili si ju najmä nadšenci zdravého stravovania vďaka jej bohatému výživovému profilu. Zrná pohánky sa lúpu dvomi spôsobmi, buď aplikovaním veľkého tepla, tzv. termicky alebo mechanicky. Práve mechanické lúpanie je šetrnejšie, pretože neukracuje zrná o dôležité živiny.

Prečo jesť pohánku?

V prípade prospešnosti pre zdravie máme hneď niekoľko argumentov, ktoré sú naklonené konzumácii pohánky. Vďaka bohatému obsahu minerálov posilňuje imunitný systém. Výrazne pomáha aj starostlivosti o pleť, predovšetkým pri ochrane pred UV žiarením zo slnka, a to vďaka vysokému obsahu rutínu. Táto látka v kombinácii s vitamínom C tiež pomáha spevniť steny ciev. Pôsobí teda preventívne aj liečivo proti kŕčovým žilám.

Je vhodná aj pri snahe zredukovať telesnú hmotnosť, pretože má vysoký obsah vlákniny a bielkovín a v porovnaní so pšenicou má menej kalórií. Je prirodzene bezlepková, preto si na nej pochutia aj celiatici. V neposlednom rade, pohánka je prospešná aj pre zdravé srdce. Obsahuje veľa vitamínov, ktoré znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi a vysoký obsah horčíka zas znižuje krvný tlak.

Nutričné hodnoty

100 gramov surovej pohánka obsahuje:
13 g bielkovín
63 g sacharidov
2,4 g tukov
7,8 g vlákniny
Vitamíny A, B, C, E
Minerály fosfor, zinok, horčík, vápnik, draslík, železo, mangán, molybdén
Energia: 344 kcal

Pre koho je vhodná pohánka?

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/data/8/4/84903fc7-a15e-4c3f-a026-12c5d9ed8872/lagris.sk/web/wp-content/themes/lagris/templates/material.php</b> on line <b>89</b><br />
V Vegetariáni
V Vegáni
C Celiatici

Dobrý tip

Pred použitím pohánku vždy dôkladne prepláchnite, aby ste ju zbavili prachu a nečistôt. Ďalej ju môžete štandardne uvariť, napríklad ako ryžu.

 

Ak však chcete uchovať maximum živín, namiesto varenia ju len zalejte teplou, no nie vriacou vodou, a nechajte ju dôjsť v hrnci zabalenom v utierke aspoň polhodinu.

Čo navariť z pohánky?

Pohánku môžete pripraviť na slano aj na sladko. Je skvelým základom do teplých šalátov, napríklad v kombinácii s pečenou paprikou, tekvicou, cibuľou a cícerom. Vyskúšať môžete aj pohánkové rizoto alebo ju pripravte ako prílohu k mäsu. Veľmi obľúbená je aj na sladko. Môžete ju pokojne vymeniť za vločky vo vašej raňajkovej kaši, či už len uvarenú v celku alebo aj rozmixovanú. Pripravíte z nej dokonca aj palacinky alebo mufiny.

Inšpirácie a recepty nájdete tu:

Všetky recepty

Vedeli ste, že?

Pohánka je základnou surovinou "tatarčaných pirohov".

Je to tradičná rusínska pochúťka obľúbená na východnom Slovensku, ktorej názov je odvodený práve z pohánky, prinesenej Tatarmi. Tieto pirohy sa robia z pohánkovej múky v kombinácii so pšeničnou múkou, a to buď na slano so zemiakovou plnkou, kyslou smotanou a slaninkou navrchu alebo na sladko s tvarohom vo vnútri.