Šošovica

O šošovici

Šošovica je strukovina, ktorá je v našej slovenskej kuchyni dobre známa už desiatky rokov.

Vedeli ste však, že pochádza z Indie? Tam sa pestuje viac ako 50 rôznych druhov šošovice, ktorá môže líšiť farbou alebo veľkosťou, ale i intenzitou chuti. Aj v našom sortimente nájdete nielen „klasickú“ zelenú šošovicu, ale aj žltú a červenú vo variante celých alebo polených zrniečok.

Prečo jesť šošovicu?

I keď túto strukovinu mnohí zatracujú a doma po nej zvykneme siahať až vtedy, keď v komore nič lepšie nenájdeme, nemali by sme ju podceňovať. Obsahuje množstvo výživných makronutrientov aj vitamínov a minerálov, ktoré by nemali chýbať v našom dennom jedálničku.

Je veľmi vhodná aj do diéty vďaka vysokému obsahu bielkovín a vlákniny, ktoré nás zasýtia na dlhšie. Vhodná je aj pre diabetikov, pretože znižuje obsah cukru v krvi, rovnako pre celiatikov, nakoľko je prirodzene bezlepková. Okrem toho priaznivo pôsobí na imunitu, zníženie únavy, tvorbu červených krviniek, posilnenie vlasov, nechtov, a dokonca podporuje aj sexuálnu túžbu.

Nutričné hodnoty

100 gramov surovej šošovice obsahuje:
24 g bielkovín
58 g sacharidov
1 g tukov
11 g vlákniny
Vitamíny A, B, C, E, kyselina listová
Minerály železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, selén, zinok, biotín
Energia: 351 kcal

Pre koho je vhodná šošovica?

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/data/8/4/84903fc7-a15e-4c3f-a026-12c5d9ed8872/lagris.sk/web/wp-content/themes/lagris/templates/material.php</b> on line <b>89</b><br />
V Vegetariáni
V Vegáni
C Celiatici
D Diabetici

Dobrý tip

Mnohí ľudia sa šošovici vyhýbajú z obavy nadúvania. Ako to mu predísť? Zaraďujte šošovicu (ale aj iné strukoviny) do svojho jedálnička postupne.

Pred varením ju dostatočne prepláchnite, prípadne namočte na niekoľko hodín, aby sa jej ťažšie stráviteľné zložky uvoľnili do vody.

Čo navariť zo šošovice?

Okrem klasických šošovicových prívarkoch sa dá šošovica využiť aj kreatívnejšie. Vyskúšajte Indiou inšpirovaný dhal, na ktorý sa najviac hodí červená šošovica. Pripraviť si môžete aj šošovicovú polievku alebo teplé či studené šaláty s využitím ďalších druhov zeleniny. Výborne sa hodí aj ako základná surovina do zeleninových karbonátkov či placiek, vykúzlite z nej aj vynikajúce orientálne dipy.

Inšpirácie a recepty nájdete tu:

Všetky recepty

Vedeli ste, že?

Šošovica je skvelá aj na klíčenie!

Čerstvé klíčky majú množstvo zdravotných benefitov a v neposlednom rade aj pekne dozdobia vaše jedlo. Stačí, ak zelenú šošovicu na noc namočíte do vody. Na druhý deň ju vylejte a šošovicu prepláchnite a nechajte odkvapkať všetku vodu. Ďalej ju aspoň dvakrát denne preplachujte v čistej vode a po dvoch až troch dňoch máte klíčky hotové na konzumáciu.