Ryža

O ryži

Ryža je jedna z najznámejších obilnín, ktorá tvorí viac než pätinu ľuďmi konzumovaných kalórií na celom svete.

Jej pôvod nachádzame v južnej a juhovýchodnej Ázii aj v Afrike a jej najväčším producentom je Čína a po nej India. Ryža siata je jednoročná bylina, ktorá je náročná na vlahu, preto sa sadí priamo do zavodnenej pôdy. Ukážku typických terasovitých ryžových políčok si môžete pozrieť napríklad na ostrove Bali v Indonézii. Rozoznávame viacero druhov ryže, medzi tie najznámejšie v kuchyni patria biela, naturálna alebo hnedá, dlhozrnná, basmati, jasmínová, ryža arborio alebo carnaroli vhodná na rizoto či lepkavá sushi ryža.

Prečo jesť ryžu?

Môžeme jej pripísať viacero pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, napríklad znižovanie krvného tlaku a hladiny cholesterolu, prečistenie tráviaceho traktu a obličiek, regulácia obsahu vody v tele, pomáha v boji so zápalom v tele a prospieva aj pri zvýšení kvality vlasov, nechtov, kostí a pokožky.

Je ľahko stráviteľná, preto je vhodná aj pre malé deti a vďaka prirodzene bezlepkovému zloženiu aj pre celiatikov. Prírodná, nelúpaná ryža je tiež označovaná za dôležitú súčasť prevencie proti rôznym druhom rakoviny.

 

Nutričné hodnoty

100 gramov surovej ryže obsahuje:
7 g bielkovín
80 g sacharidov
0,6 g tukov
1,3 g vlákniny
Vitamíny A, B, E, kyselina listová
Minerály železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, vápnik, mangán, kobalt, selén
Energia: 365 kcal

Pre koho je vhodná ryža?

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/data/8/4/84903fc7-a15e-4c3f-a026-12c5d9ed8872/lagris.sk/web/wp-content/themes/lagris/templates/material.php</b> on line <b>89</b><br />
V Vegetariáni
V Vegáni
C Celiatici

Dobrý tip

Dobre uvariť ryžu bez prístroja sa pre niektorých môže zdať ako nadľudský výkon. Raz sa rozvarí, inokedy je tvrdá… Postupov, ako na to, je azda toľko, koľko je na svete kuchárov. Najčastejšie sa uvádza pomer ryže a vody 1:2. Ak sa však chcete priblížiť čo najviac k dokonalej príprave a zároveň aj ušetriť trochu času, siahnite po vreckách s ryžou a zvýšte svoje šance na úspech.

Čo navariť z ryže?

Samozrejme, každému napadne ako prvé, že ryža je dobrou prílohou. Viete s ňou však vyčariť aj zaujímavé jedlá, v ktorých bude hrať prím, pričom nejde nutne len o rizoto. Po inšpiráciu môžete siahnuť do čínskej kuchyne a pripraviť si opekanú ryžu. Ak máte radšej indické chute, vyskúšajte pripraviť kura Biryani, ktoré uvaríte spoločne s ryžou v jednom hrnci. Ak ostaneme v Európe, inšpirovať sa môžeme fantastickou španielskou paellou alebo už spomínaným pravým krémovým rizotom na taliansky spôsob. Nebojte sa experimentovať aj so sladkými chuťami, a tým nemáme na mysli len ryžový nákyp. Od jednoduchej mliečnej ryže, ktorú zbožňujú aj deti, až ku thajským mango sticky rice dezertom, možnosti sú takmer nekonečné.

Inšpirácie a recepty nájdete tu:

Všetky recepty

Vedeli ste, že?

Biela ryža má takmer neobmedzenú trvanlivosť.

Takže ak nájdete v komôrke roky zabudnutý balík ryže, ktorý nie je znehodnotený vlhkosťou alebo škodcami, nemusíte sa obávať jej konzumácie. Pozor, toto však neplatí pre hnedú ryžu, ktorá má výrazne kratšiu trvanlivosť, len približne rok, rok a pol. Je to preto, že je menej spracovaná a obsahuje viac živín, ktoré sú náchylné k nákaze.